Grubości linii rysunkowych

Często spotykanym problemem przy tworzeniu dokumentacji 2D jest kwestia grubości linii. Na ostateczną formę wydruku nakłada się kilka czynników, które zostaną przedstawione w niniejszym wpisie.  

To, w jaki sposób prezentowane są linie z arkusza rysunkowego oraz w jakiej grubości są drukowane definiuje się za pomocą:

  • Preferencji wizualizacji linii
  • Ustawień polecenia drukuj
  • Ustawień polecenia Kreśl/eksportuj PDF

Preferencje wizualizacji linii

Każda linia w programie NX ma przypisaną grubość. Można ją sprawdzić, klikając PPM na daną linię i uruchamiając polecenie Informacje o obiekcie.

To, z jaką grubością będą wyświetlane na monitorze linie o danej grubości, definiują Preferencje wizualizacji linii.

Wyświetlana grubość jest niezależna od parametru przypisanego do krzywej. Stosując domyślne ustawienia linie o grubości 0,13; 0,18; 0,25; 0,35 mm są wyświetlane za pomocą linii o szerokości 1 piksela. Co więcej, użytkownik ma pełną dowolność ustalania wartości, do tego stopnia, że cieńsze linie będą wyświetlane za pomocą większej liczby pikseli. Należy jednak pamiętać, że te preferencje nie wpływają na to, jak dane linie będą drukowane. Poniżej zostały zaprezentowane dwie galerie, w których ten sam rysunek, z różnymi preferencjami wizualizacji linii został wydrukowany poleceniem Drukuj, Eksportuj do PDF oraz Kreśl.

Przykład ten pokazuje dokładnie opisywane powyżej działanie programu NX. Można natomiast zauważyć również, że grubości linii różnią się również w zależności od zastosowanego polecenia wydruku.

Ustawiania polecenia Kreśl/eksportuj PDF

Do każdej z 9 możliwych grubości przypisana jest wartość w milimetrach, która odpowiada wartości parametru przypisywanego do wirtualnej krzywej. Jeśli urządzenie, którego używamy, jest tak skonfigurowane, że drukuje cieńsze lub grubsze linie, niż zakładamy, NX pozwala na zmianę ustawień domyślnych użytkownika, aby poprawić jakość wydruku. Jak skonfigurować drukarkę, aby można było używać jej za pomocą polecenia Kreśl, zostało opisane w jednym z poprzednich wpisów:

Ustawiania polecenia Drukuj

Konfiguracja tego polecenia wygląda nieco inaczej. Grubość linii ustala się za pomocą skali, którą należy zastosować do konkretnej grubości linii, względem nominalnej grubości wykorzystywanej przez drukarkę. Dodatkowo domyślne wartości pokrywają się z domyślną wizualizacją linii na ekranie, przez co po wydruku linie różnym parametrze grubości mogą mieć tę samą grubość.

Podsumowanie

Mnogość opcji w tak łatwym temacie, jakim jest grubość linii, może na początku wywołać zakłopotanie. Oferują one jednak szeroki wachlarz możliwości, które po poznaniu użytkownik będzie mógł w pełni wykorzystać.

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
środa, 03, marzec 2021

Zdjęcie captcha

Najbardziej popularne posty

04 listopad 2018
NX CAD
Tworzenie własnych szablonów rysunkowych jest nieodzowną częścią pracy na nowym systemie CAD. Z tego powodu w niniejszym artykule zostanie opisana metoda dodawania i edycji własnych formatek w NXCAD, aby oszczędzić niepotrzebnej pracy na dostosowywaniu arkusza w każdym nowym projekcie....
13 wrzesień 2018
NX CAD
​NX (poprzednia nazwa Unigraphics) instaluje się domyślnie w kilkunastu językach. W dowolnej chwili użytkownik może zmienić język menu, mimo że podczas instalacji została wybrana tylko jedna pozycja (np. polish).   Zmianę języka można zrealizować na 2 sposoby: 1. Edycja zmienn...
11 styczeń 2019
NX CAD
Oprogramowanie NX w standardzie posiada szeroko rozbudowaną bibliotekę części znormalizowanych, jak również umożliwia zamodelowanie oraz parametryzację dowolnego elementu.Zredagowanie wyżej wymienionego zagadnienia zostanie przedstawione na podstawie śruby imbusowej DIN7380 ...
27 listopad 2018
NX CAD
Klonowanie w NX jest przeznaczone do szybkiego kopiowania plików ze zmienionymi nazwami. Kopiowanie odbywa się według reguł nazewnictwa, co znacznie skraca czas potrzeby na modyfikację nazw. Pliki po zmianie nazw nie tracą żadnych powiązań. Klonowanie umożliwia szybkie kopiowanie podzespół i wy...
01 sierpień 2018
NX CAD
Podczas pracy nad detalem gdy już proces projektowania jest zakończony, możemy bezpośrednio w środowisku "Modelowania" przygotować odpowiednie widoki. Gdy nasza licencja NX posiada moduł do aplikacji "PMI" użytkownik jest w stanie poza zwykłymi widokami stworzyć przekrój, który nastę...