Tworzenie części znormalizowanych oraz wstawianie ich do biblioteki NX

Oprogramowanie NX w standardzie posiada szeroko rozbudowaną bibliotekę części znormalizowanych, jak również 

umożliwia zamodelowanie oraz parametryzację dowolnego elementu.

Zredagowanie wyżej wymienionego zagadnienia zostanie przedstawione na podstawie śruby imbusowej DIN7380 

Przed rozpoczęciem modelowania danego elementu musimy w zakładce Narzędzia -> Wyrażenia (lub ctrl+e) zdefiniować parametry, dzięki którym będziemy opisywać modelowany element. W podanym przykładzie pobieramy wymiary śruby M3 x 6 z ww. tabeli  

W trakcie modelowania na bieżąco opisujemy obiekt za pomocą wpisanych do wyrażeń parametrów (L,d,dk,k itd.)

Po wykonaniu części otwieramy w zakładce narzędzia opcję „Rodziny części" i wybieramy z górnej tabelki okna do dolnej parametry, które mają znaleźć się w tabeli pliku excel. Następnie w „Arkuszu kalkulacyjnym rodziny części" wybieramy „utwórz arkusz kalkulacyjny". W arkuszu zostały automatycznie wpisane parametry wybrane w kroku poprzednim.

Za pomocą tabeli excel definiujemy wszystkie możliwe warianty występowania sparametryzowanej części. Jeden wiersz pod jedno konkretne wystąpienie (w naszym wypadku jeden wiersz na daną konkretną śrubę np. śruba M4 o długości 10 mm)

Ważne!

1.Po uzupełnieniu tabeli wszystkimi  wystąpieniami wybieramy ctrl+a i PPM-> formatuj komórki i formatujemy je na tekstowe (liczby zmiennoprzecinkowe zapisujemy z kropką np. 10.3)

2.Zapisujemy arkusz nie za pomocą ctrl+s, lecz klikając w zakładkę Dodatki ->Rodzina części -> Zapisz rodzinę (w przeciwnym razie wprowadzone dane się nie zapiszą!)


Wybieramy ok i mamy stworzony plik rodziny części. Plik .prt przenosimy do folderu „biblioteki części używanych", który powinien znajdywać się na dysku gdzie został zainstalowany NX. W naszym przypadku jest to C:\Siemens\NX12\NXPARTS\Reuse Library\Reuse Examples\Nasze.

Odnajdujemy stworzony element w bibliotece i klikając w niego PPM wybieramy „Utwórz plik KRX". W oknie „Obraz legendy" wskazujemy plik (koniecznie w formacie .bmp!) obrazu naszej części , który później będzie widoczny w górze okna wyboru części. Najlepiej lokalizować go w tym samym folderze co plik .prt i plik.krx.

W oknie „Parametry podstawowe" zaznaczamy parametry L i d, które będą definiować śrubę. W „Nazwie opisowej" wpisujemy odpowiednio Długość i Gwint.

W celu dodania części do złożenia wystarczy przeciągnąć element z biblioteki na pole robocze. Wyświetli się wyżej wskazane okno wyboru, gdzie wskazujemy parametry Gwint i Długość i klikamy ok.

W naszym przypadku zostały dodane dwa komponenty M3 i M4 o różnej długości, które są widoczne w drzewie złożenia.

Na podstawie zaprezentowanego postępowania można tworzyć dowolne części znormalizowane do swojej biblioteki części używanych.

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
niedziela, 20, czerwiec 2021

Zdjęcie captcha

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.nxcad.pl/

Najbardziej popularne posty

04 listopad 2018
NX CAD
Tworzenie własnych szablonów rysunkowych jest nieodzowną częścią pracy na nowym systemie CAD. Z tego powodu w niniejszym artykule zostanie opisana metoda dodawania i edycji własnych formatek w NXCAD, aby oszczędzić niepotrzebnej pracy na dostosowywaniu arkusza w każdym nowym projekcie....
13 wrzesień 2018
NX CAD
​NX (poprzednia nazwa Unigraphics) instaluje się domyślnie w kilkunastu językach. W dowolnej chwili użytkownik może zmienić język menu, mimo że podczas instalacji została wybrana tylko jedna pozycja (np. polish).   Zmianę języka można zrealizować na 2 sposoby: 1. Edycja zmiennej środowisko...
27 listopad 2018
NX CAD
Klonowanie w NX jest przeznaczone do szybkiego kopiowania plików ze zmienionymi nazwami. Kopiowanie odbywa się według reguł nazewnictwa, co znacznie skraca czas potrzeby na modyfikację nazw. Pliki po zmianie nazw nie tracą żadnych powiązań. Klonowanie umożliwia szybkie kopiowanie podzespół i wy...
01 sierpień 2018
NX CAD
Podczas pracy nad detalem gdy już proces projektowania jest zakończony, możemy bezpośrednio w środowisku "Modelowania" przygotować odpowiednie widoki. Gdy nasza licencja NX posiada moduł do aplikacji "PMI" użytkownik jest w stanie poza zwykłymi widokami stworzyć przekrój, który następnie może być od...
09 listopad 2018
NX CAD
Praca na warstwach w oprogramowaniu NX jest bardzo popularna i szeroko wykorzystywana w praktyce. Użytkownicy przeważnie wykorzystują warstwy do szybkiego pokazywania oraz ukrywania poszczególnych obiektów w pliku....