Numeracja wersji NX’a:

Numeracja wersji NX’a

Nowy sposób numeracji NX'a, który nastąpił po wersji NX12 powoduje pewną dezorientację wśród użytkowników. Dlatego postanowiłem przybliżyć ten temat.  

Nowa numeracja rozpoczęła się od wersji 1847 (jest to rok, w którym została założona firma Siemens). NX1847 jest to kolejna – po NX12 – nowa wersja oprogramowania. Do danej wersji co miesiąc są wypuszczane aktualizacje/łatki naprawiające zgłaszane na bieżąco przez użytkowników błędy. Nie zawierają one nowości, są to jedynie poprawki błędów. Każda taka łatka zwiększa numer danej wersji o 4.

Co pół roku jest wypuszczana wersja, w której są wprowadzone nowości. Takie wersje traktujemy jako nowe. Są to tak zwane wersje zgodności plików, które otwierają nowa serię numeracji. Pliku zapisanego w wyższej wersji zgodności np. „NX1926 series" nie otworzymy w wersji niższej np. „NX1899 series". Pliki zapisywane w ramach tej samej serii można swobodnie otwierać i zapisywać zarówno w górę jak i w dół numeracji.

Wersjami zgodności plików są: „NX1847 series", „NX1872 series", „NX1899 series", „NX1926 series", „NX1953 series" (ukaże się w grudniu 2020). Operując nazwami wersji, na których pracujemy, posługujmy się przede wszystkim numerami wersji zgodności plików (czyli która seria), a na dalszym etapie wersją doinstalowanej aktualizacji.

Serię i wersję zainstalowanego oprogramowania możemy sprawdzić wybierając: Menu -> Pomoc -> Info o NX.

​ Podana tutaj wersja to: NX 1946.3101 należąca do serii zgodności plików 1926.

W pierwszej linijce mamy podaną wersję oprogramowania, w drugiej znajduje się informacja o numerze serii (wersji zgodności plików), do której aktualna wersja należy. W trzeciej z kolei linijce jest wypisany numer rozbudowy danej wersji.

Numer „Build" również mówi o pakiecie zainstalowanych aktualizacji. Są to zazwyczaj łatki wypuszczane do wcześniejszych wersji serii. Zwiększają one numer danej wersji po kropce.

Uwaga: wersje aktualizacji „Build" (numer po kropce) mogą nie instalować się za pomocą mechanizmów automatycznych aktualizacji oprogramowania. Instalację wtedy należy przeprowadzić ręcznie pobierając daną wersję ze stron Siemens'a (https://support.sw.siemens.com/pl-PL/).


Poniżej, na przykładzie „NX 1847 series" oraz „NX 1872 series" możemy zobaczyć wszystkie wersje uaktualnień, które należą do tych serii.

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
środa, 14, kwiecień 2021

Zdjęcie captcha

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.nxcad.pl/

Najbardziej popularne posty

04 listopad 2018
NX CAD
Tworzenie własnych szablonów rysunkowych jest nieodzowną częścią pracy na nowym systemie CAD. Z tego powodu w niniejszym artykule zostanie opisana metoda dodawania i edycji własnych formatek w NXCAD, aby oszczędzić niepotrzebnej pracy na dostosowywaniu arkusza w każdym nowym projekcie....
13 wrzesień 2018
NX CAD
​NX (poprzednia nazwa Unigraphics) instaluje się domyślnie w kilkunastu językach. W dowolnej chwili użytkownik może zmienić język menu, mimo że podczas instalacji została wybrana tylko jedna pozycja (np. polish).   Zmianę języka można zrealizować na 2 sposoby: 1. Edycja zmiennej środowisko...
27 listopad 2018
NX CAD
Klonowanie w NX jest przeznaczone do szybkiego kopiowania plików ze zmienionymi nazwami. Kopiowanie odbywa się według reguł nazewnictwa, co znacznie skraca czas potrzeby na modyfikację nazw. Pliki po zmianie nazw nie tracą żadnych powiązań. Klonowanie umożliwia szybkie kopiowanie podzespół i wy...
01 sierpień 2018
NX CAD
Podczas pracy nad detalem gdy już proces projektowania jest zakończony, możemy bezpośrednio w środowisku "Modelowania" przygotować odpowiednie widoki. Gdy nasza licencja NX posiada moduł do aplikacji "PMI" użytkownik jest w stanie poza zwykłymi widokami stworzyć przekrój, który następnie może być od...
09 listopad 2018
NX CAD
Praca na warstwach w oprogramowaniu NX jest bardzo popularna i szeroko wykorzystywana w praktyce. Użytkownicy przeważnie wykorzystują warstwy do szybkiego pokazywania oraz ukrywania poszczególnych obiektów w pliku....