NX CAM Foundation – więcej niż przeglądarka…

cover

NX CAM Foundation to podstawowy pakiet licencyjny NX CAM wyposażony w szereg funkcji z których oprócz programistów mogą korzystać również operatorzy maszyn CNC.

NX CAM Foundation posiada funkcje, które znacznie wybiegają poza „przeglądarkowe" zastosowania. Opiszę tutaj najciekawsze funkcje w jakie wyposażony jest ten pakiet.

Narzędzia w jakie wyposażony jest NX CAM Foundation spełniają nie tylko typowe wymagania jakie są stawiane tego typu aplikacjom np. wykonanie pomiarów/przekrojów brył, przeprowadzenie weryfikacji obróbki, generowanie kodu NC i dokumentacji technologicznej:

Dobór oprzyrządowania i narzędzi

​-  importowanie modeli CAD (przyrządy mocujące) oraz ewentualna ich edycja za pomocą Synchronous Modeling
-  tworzenie złożenia oprzyrządowania i nadawanie relacji pomiędzy jego komponentami (planowanie sposobu mocowania)
-  dobór narzędzi (np. importując je z biblioteki narzędzi i uchwytów)

Wdrożenie programu do produkcji

​- podgląd, analiza i pomiary modeli części do obróbki, półfabrykatu, oprzyrządowania
- podgląd dokumentacji 2D
- podgląd, weryfikacja i ewentualna edycja ścieżek w NX CAM
- optymalizacja posuwów
- generowanie kodu NC i dokumentacji technologicznej
- zmiana położenia bazy względem której generuje się kod NC

Zastosowanie w dziale programowania CNC

​- podgląd, edycja, optymalizacja ścieżek w NX CAM oraz generowanie kodu NC
- tworzenie złożeń narzędzi i oprzyrządowania
- tworzenie i rozwijanie biblioteki narzędzi i materiałów
- generowanie dokumentacji technologicznej oraz opracowywanie szablonów dokumentacji technologicznej


Poniżej opis kilku przykładowych funkcji, do którym mamy dostęp w przeglądarce NX CAM:

 1. Import i eksport modeli CAD

NX CAM Foundation, oprócz pracy na własnym formacie NX, posiada mozliwość importu plików natywnych Solid Edge, SolidWorks, PARASOLID, STEP, IGES, STL, DWG, DXF. Co więcej pliki w NX CAM Foundation można eksportować do formatów PARASOLID, STEP, IGES, STL, DXF.

2. Tworzenie i edycja złożeń

Wykorzystując jedynie licencję NX CAM Foundation możemy swobodnie tworzyć i edytować złożenia: dodawać nowe komponenty do złożenia, zapisywać bryły jako komponenty, pozycjonować komponenty, nadawać im więzy itd.

3. Nawigator operacji
Nawigator operacji zawiera pełen zestaw informacji o utworzonych operacjach obróbki, parametrach skrawania, narzędziach, czasach, metodach itd.

4. Weryfikacja ścieżki
To nie tylko odtworzenie ścieżek z animacją ruchu narzędzia, nie tylko symulacja ruchu narzędzia wraz wizualizacją ubytku materiału, nie tylko wykrywanie kolizji oprawki lub części nieskrawającej freza, ale również szereg bardzo precyzyjnych narzędzi do analizy procesu obróbki.

Mamy możliwość podejrzeć jak wygląda nasza część po dowolnej operacji w całym programie lub po wykonaniu całego programu:

W analogiczny sposób możemy zobaczyć mapę naddatków po dowolnej operacji. Klikając na modelu z mapą naddatków, możemy odczytać wartość naddatku jaki pozostał jeszcze do zebrania w danym miejscu. Po prawej stronie mamy legendę z objaśnieniem znaczenia poszczególnych kolorów mapy naddatków.


W trakcie wykonywania weryfikacji (i nie tylko mamy do dyspozycji również komplet narzędzi do wykonywania pomiarów długości i kąta.


5. Ręczna edycja już wygenerowanej ścieżki
Jeżeli na etapie weryfikacji okaże się, że chcemy nieznacznie zmienić lub poprawić jakiś segment ścieżki, to nie musimy poprawiać całej operacji.
Sama licencja NX CAM Foundation pozwala na ręczną edycję ścieżki. Za pomocą tego narzędzia możemy ręcznie zmienić lub usunąć fragment ścieżki (pojedynczy ruch lub fragment ścieżki) ale też możemy dodawać zupełnie nowe segmenty. Tak zmodyfikowaną ścieżkę możemy zabezpieczyć przed ponowną edycją, by nie utracić wprowadzonych zmian.

6. Generowanie dokumentacji technologicznej oraz przygotowywanie szablonów dokumentacji

7. Ustawianie parametrów skrawania (posuwów i obrotów) oraz korzystanie z bibliotek parametrów skrawania, bibliotek materiałów i bibliotek narzędzi

Dzięki temu, że po ustawieniu lub zmianie parametrów skrawania nie trzeba przeliczać ponownie ścieżki, wystarczy nam do tego licencja NX CAM Foundation. Podobnie z dostosowywaniem bibliotek narzędzi oraz bibliotek posuwów i obrotów do standardów naszego zakładu. Może się więc tym zajmować osoba mająca najbliższy kontakt z maszyną i narzędziami – czyli operator. Wystarczy mu do tego omawiana tutaj przeglądarka NX CAM.

8. Generowanie kodu NC

9. Synchronous Technology w pakiecie!

„Jest to przełomowa, niezwykła technika modelowania, która obejmuje także możliwość edycji nieparametrycznych plików pochodzących z innych systemów."

Cały zakres modelowania za pomocą Synchronous Technology dostępny jest w licencji NX CAM Foundation. Przy pomocy tego narzędzia w łatwy sposób możemy edytować i przygotowywać do obróbki model, który dostaliśmy do wykonania jeszcze zanim przystąpimy do tworzenia ścieżek. W zakres edycji modelu wchodzi na przykład: przesuwanie, wyciąganie ścianek, edycja i przypisywanie pochyleń, zaokrągleń i faz, usuwanie ścianek i wiele innych…

Narzędzia w jakie wyposażony jest podstawowy pakiet NX CAM Foundation pozwalają zredukować czas potrzebny na wdrożenie produktu oraz zmniejszać koszty związane z wyposażeniem działu technologicznego/programowania w pełne licencje pakietów CAD/CAM.

10. Edycja i tworzenie nowych operacji!

NX CAM Foundation daje możliwość edycji oraz tworzenia nowych wybranych typów operacji. Należą do nich:

- operacje z grupy „mill_planar"

- operacje z grupy „mill_contour"

- operacje z grupy „hole_making"

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
środa, 14, kwiecień 2021

Zdjęcie captcha

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.nxcad.pl/

Najbardziej popularne posty

04 listopad 2018
NX CAD
Tworzenie własnych szablonów rysunkowych jest nieodzowną częścią pracy na nowym systemie CAD. Z tego powodu w niniejszym artykule zostanie opisana metoda dodawania i edycji własnych formatek w NXCAD, aby oszczędzić niepotrzebnej pracy na dostosowywaniu arkusza w każdym nowym projekcie....
13 wrzesień 2018
NX CAD
​NX (poprzednia nazwa Unigraphics) instaluje się domyślnie w kilkunastu językach. W dowolnej chwili użytkownik może zmienić język menu, mimo że podczas instalacji została wybrana tylko jedna pozycja (np. polish).   Zmianę języka można zrealizować na 2 sposoby: 1. Edycja zmiennej środowisko...
27 listopad 2018
NX CAD
Klonowanie w NX jest przeznaczone do szybkiego kopiowania plików ze zmienionymi nazwami. Kopiowanie odbywa się według reguł nazewnictwa, co znacznie skraca czas potrzeby na modyfikację nazw. Pliki po zmianie nazw nie tracą żadnych powiązań. Klonowanie umożliwia szybkie kopiowanie podzespół i wy...
01 sierpień 2018
NX CAD
Podczas pracy nad detalem gdy już proces projektowania jest zakończony, możemy bezpośrednio w środowisku "Modelowania" przygotować odpowiednie widoki. Gdy nasza licencja NX posiada moduł do aplikacji "PMI" użytkownik jest w stanie poza zwykłymi widokami stworzyć przekrój, który następnie może być od...
09 listopad 2018
NX CAD
Praca na warstwach w oprogramowaniu NX jest bardzo popularna i szeroko wykorzystywana w praktyce. Użytkownicy przeważnie wykorzystują warstwy do szybkiego pokazywania oraz ukrywania poszczególnych obiektów w pliku....