Określanie regionów obróbki

cover

​ Najczęstszym i zazwyczaj wystarczającym sposobem definiowania obszaru obróbki dla wierszowania jest wprost wskazanie ścianek. Są jednak sytuacje, kiedy należy nieco bardziej pochylić się nad wyborem obszaru skrawania, ponieważ standardowe wskazanie ścianki po prostu nie wystarczy do uzyskania poszukiwanego efektu.

W sytuacji jak na rysunku poniżej, zaznaczamy górną partię ścianek chcąc je obrabiać. Z racji budowy ścianek bocznych zaznaczeniu ulegają całe ścianki, a co za tym idzie, standardowo otrzymujemy ścieżkę jak pokazano poniżej.

Pozostając przy zamyśle, że obróbce mają być poddane jedynie ścianki w górnej partii detalu, należy sięgnąć po użycie regionów obróbki. Jest to funkcja będąca do dyspozycji w NX CAM już dłuższy czas, lecz nie każdy użytkownik ją zna, ponieważ do tej pory nie było konieczności jej użycia. Najczęściej używamy regionów przy obróbkach typu FLOWCUT, ponieważ skraca to znacząco czas wskazywania ścianek. Skupmy się natomiast teraz na obróbce AREA MILL.

Aby skorzystać z regionów obróbki należy użyć ikony „Regiony obróbki", a następnie wewnątrz polecenia użyć opcji „Utwórz listę regionów"

Tu od razu ważna uwaga.

Jeśli chcemy wygenerować regiony obróbki, a mamy już wskazane w poprzednim kroku ścianki do obróbki to NX CAM wynajdzie regiony jedynie w obrębie tych ścianek. Jeśli przeszliśmy do regionów bez zaznaczenia ścianek, NX CAM wyszuka regiony dla całego WORKPIECE.

Przyjmijmy, że skupiamy się na zaznaczonych ściankach jak wyżej, także zostanie użyta opcja regionów dla wskazanych ścianek. Natomiast celem jest wyeliminowanie z obróbki danej partii ścianki. Obszar, który chcemy pominąć zaznaczony jest wyżej.

Po utworzeniu listy regionów zwizualizowane one zostaną fioletową siatką (podobną do tej z operacji STREAMLINE).

Jak już zostało powiedziane wcześniej, obecna postać regionu nas nie interesuje. Należy go zmodyfikować. Tu przechodzimy do sedna sprawy.

Gdy region obróbki zostanie rozpoznany i trafi na listę, należy go wskazać zaznaczeniem, a następnie użyć opcji „Podziel".

W oknie polecenia „Podziel region" wybierz opcję podziału jako „Płaszczyzna", ponieważ w tym przypadku będzie to najlepsze rozwiązanie. Następnie wskaż ściankę, jak na rysunku poniżej.

Po kliknięciu OK, ponownie powrócimy do okna „Regiony obróbki", lecz tym razem region zostanie podzielony wskazaną przed chwilą płaszczyzną i w ten sposób powstaną 3 regiony. Teraz należy wyselekcjonować region (lub regiony), który nas interesuje. Na rysunku poniżej widać, że dla danego przypadku w użyciu pozostanie region „AREA_MILL_R_1_3". Odznaczone natomiast zostały regiony „AREA_MILL_R_1_1" oraz „AREA_MILL_R_1_2".


​Kliknij OK i przelicz ścieżkę.


​ W ten sposób uzyskano ścieżkę, dzieląc jednolitą ściankę na regiony. Warto mieć na uwadze ten sposób definiowania obszaru obróbki. Przydatne to może być głównie dla obróbek wierszowania.

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
środa, 14, kwiecień 2021

Zdjęcie captcha

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.nxcad.pl/

Najbardziej popularne posty

04 listopad 2018
NX CAD
Tworzenie własnych szablonów rysunkowych jest nieodzowną częścią pracy na nowym systemie CAD. Z tego powodu w niniejszym artykule zostanie opisana metoda dodawania i edycji własnych formatek w NXCAD, aby oszczędzić niepotrzebnej pracy na dostosowywaniu arkusza w każdym nowym projekcie....
13 wrzesień 2018
NX CAD
​NX (poprzednia nazwa Unigraphics) instaluje się domyślnie w kilkunastu językach. W dowolnej chwili użytkownik może zmienić język menu, mimo że podczas instalacji została wybrana tylko jedna pozycja (np. polish).   Zmianę języka można zrealizować na 2 sposoby: 1. Edycja zmiennej środowisko...
27 listopad 2018
NX CAD
Klonowanie w NX jest przeznaczone do szybkiego kopiowania plików ze zmienionymi nazwami. Kopiowanie odbywa się według reguł nazewnictwa, co znacznie skraca czas potrzeby na modyfikację nazw. Pliki po zmianie nazw nie tracą żadnych powiązań. Klonowanie umożliwia szybkie kopiowanie podzespół i wy...
01 sierpień 2018
NX CAD
Podczas pracy nad detalem gdy już proces projektowania jest zakończony, możemy bezpośrednio w środowisku "Modelowania" przygotować odpowiednie widoki. Gdy nasza licencja NX posiada moduł do aplikacji "PMI" użytkownik jest w stanie poza zwykłymi widokami stworzyć przekrój, który następnie może być od...
09 listopad 2018
NX CAD
Praca na warstwach w oprogramowaniu NX jest bardzo popularna i szeroko wykorzystywana w praktyce. Użytkownicy przeważnie wykorzystują warstwy do szybkiego pokazywania oraz ukrywania poszczególnych obiektów w pliku....