"Planarki" - część 2. (zestawy granic zależne od siebie)

1

Poprzednią, pierwszą część z serii wpisów o "planarkach" znajdziesz tutaj:
https://nxcad.pl/nx-cam/planarki-czesc-1-pierwsze-kroki

​W tej części zastanowimy się nad obróbką zgrubną kieszeni z pozostawieniem wewnątrz niej wyspy.
Na podstawie poznanych już wcześniej opcji, przy użyciu operacji Planar Mill (Frezowanie płaskie) nie powinno być problemu z wykonaniem prostej obróbki zgrubnej, gdzie wyfrezowany będzie cały środek kieszeni (dwa mniejsze wybrania na widoku STL'a to efekt obróbki z poprzedniej części opisu "planarek").

Kieszeń z wyspą - dodatkowa granica

​Jak widać nasz detal teraz nadaje się do wyrzucenia "na złom" ponieważ została zniszczona środkowa wyspa.
Ta jednak operacja stanowi bardzo dobrą podstawę do omówienia kluczowego w tym wpisie zagadnienia.
Wszystko sprowadza się do tego, że należy utworzyć kolejną granice, zwracając szczególną uwagę na parametr Tool Side (Bok narzędzia). Granica obrysu kieszeni musi być ustawiona jako Inside (Wewnątrz), a granica wyspy jako Outside (Na zewnątrz).

​W tym momencie wyspa będzie już omijana przez narzędzie i wszystko wygląda prawie dobrze.
Ale dlaczego "prawie dobrze" ?
Ponieważ na modelu wyspa nie rozpoczyna się od samej góry detalu lecz dopiero od pewnej wysokości.

​Z takim "małym" mankamentem można sobie dość łatwo poradzić (i nie koniecznie trzeba od razu tworzyć nową obróbkę).
Należy dla granicy wyspy dokonać zmiany (obniżenia poziomu) parametru Plane (Płaszczyzna). Tym sposobem początkowo będzie obrabiana cała kieszeń, a od pewnego poziomu (określonego w granicy dla wyspy) narzędzie zacznie pozostawiać występ na środku kieszeni.

​To co zostało powyżej napisane w zasadzie rozwiązuje problem.
Warto jednak w tym miejscu wspomnieć o dwóch zagadnieniach, które mogą nam ułatwić pracę. Są to filtry wyboru i głębokości krytyczne.

Filtry wyboru

Stosowanie filtrów wyboru może nam znacznie uprościć cały proces wskazywania geometrii do obróbki.
W zależności od wybranego ustawianie parametru Selection Method (Metoda wyboru) mamy do dyspozycji różne opcje filtrów.
Jeśli dla przykładu używamy metody Face (Ścianka) i interesuje nas (na razie) wyłącznie zewnętrzny obrys kieszenie to warto załączyć filtr Ignore Islands (Ignoruj wyspy).

Kiedy używany metody Curves (Krzywe) i chcemy wskazać (za pomocą tylko jednego kliknięcia myszką) zarys wyspy to z pewnością przyda się nam filtr Tangent Curves (Krzywe styczne).

W naszym przykładzie w skład każdej z granic wchodzą łuki - dlatego ciężko byłoby tutaj wykorzystać metodę Points (Punkty). Jeśli jednak definiowalibyśmy inną kieszeń (gdzie nie ma zaokrągleń) to pamiętajmy o tym, że i w tym przypadku mamy do wyboru cały zestaw filtrów.

Głębokości krytyczne

Parametr Top Off Critical Depths (Głębokości krytyczne po odsłonięciu) dostępny jest w opcjach Cut Levels (Poziomy obróbki). Tłumacząc najprościej jego zasadę działania można by było powiedzieć, że odpowiada on za obróbkę płaskich półek, których wysokość nie pokrywa się z warstwą skrawania frezu.

W naszym przypadku mamy następującą sytuację:
- kieszeń jest obrabiana od razu "na gotowo" (bez naddatków)
- warstwa skrawania Common (Wspólna) wynosi 2 [mm]
- głębokość kieszeni to 10 [mm]
- wyspa rozpoczyna się 5 [mm] od górnej powierzchni
Łatwo więc szybko policzyć, że narzędzie pracując z Ap=2 [mm] wykona 5 poziomów obróbki ale żaden z nich nie wykończy górnej powierzchni wyspy.

​Tutaj właśnie z pomocą przychodzi nam parametr Top Off Critical Depths (Głębokości krytyczne po odsłonięciu), którego załączenie spowoduje dodatkowe przejście narzędzia na górnej powierzchni wyspy, gdy zostanie ona już odsłonięta.
Czyli po wykonaniu poziomu -2 [mm], - 4 [mm] oraz -6 [mm] zostaje odsłonięta górna płaszczyzna wyspy. Wtedy frez na chwilę wróci do poziomu -5 [mm] aby wykończyć pozostawioną półkę, a dopiero w dalszej kolejności będzie kontynuować obróbkę kieszeni na poziomach -8 [mm] i -10 [mm].


​Kolejną, trzecią część z serii wpisów o "planarkach" znajdziesz tutaj:
https://nxcad.pl/nx-cam/planarki-czesc-3-granice-przygotowki

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
środa, 03, czerwiec 2020

Zdjęcie captcha

Najbardziej popularne posty

04 listopad 2018
NX CAD
Tworzenie własnych szablonów rysunkowych jest nieodzowną częścią pracy na nowym systemie CAD. Z tego powodu w niniejszym artykule zostanie opisana metoda dodawania i edycji własnych formatek w NXCAD, aby oszczędzić niepotrzebnej pracy na dostosowywaniu arkusza w każdym nowym projekcie....
13 wrzesień 2018
NX CAD
​NX (poprzednia nazwa Unigraphics) instaluje się domyślnie w kilkunastu językach. W dowolnej chwili użytkownik może zmienić język menu, mimo że podczas instalacji została wybrana tylko jedna pozycja (np. polish).   Zmianę języka można zrealizować na 2 sposoby: 1. Edycja zmienn...
11 styczeń 2019
NX CAD
Oprogramowanie NX w standardzie posiada szeroko rozbudowaną bibliotekę części znormalizowanych, jak również umożliwia zamodelowanie oraz parametryzację dowolnego elementu.Zredagowanie wyżej wymienionego zagadnienia zostanie przedstawione na podstawie śruby imbusowej DIN7380 ...
01 sierpień 2018
NX CAD
Podczas pracy nad detalem gdy już proces projektowania jest zakończony, możemy bezpośrednio w środowisku "Modelowania" przygotować odpowiednie widoki. Gdy nasza licencja NX posiada moduł do aplikacji "PMI" użytkownik jest w stanie poza zwykłymi widokami stworzyć przekrój, który nastę...
27 listopad 2018
NX CAD
Klonowanie w NX jest przeznaczone do szybkiego kopiowania plików ze zmienionymi nazwami. Kopiowanie odbywa się według reguł nazewnictwa, co znacznie skraca czas potrzeby na modyfikację nazw. Pliki po zmianie nazw nie tracą żadnych powiązań. Klonowanie umożliwia szybkie kopiowanie podzespół i wy...