Struktura złożenia do obróbki CAM oraz linkowanie modelu cz.1

Tworząc obróbkę CAM, istnieje czasami potrzeba utworzenia niewielkich modyfikacji geometrycznych przedmiotu obrabianego, aby prawidłowo położyć ścieżkę narzędzia. Jednocześnie nie możemy ingerować w oryginalny model który stworzył konstruktor. W sytuacji takiej przychodzi nam z pomocą technologia „WAVE Geometry Linker", która daje możliwość jednoczesnej pracy w zakresie modelowania jak i tworzenia programu CAM na tym samym modelu.

Tworzenie projektu obróbki.

Po wczytaniu pliku do środowiska NX widzimy, że w nawigatorze złożeń widnieje tylko obiekt z nazwą naszego modelu. Aby nasz projekt obróbczy miał prawidłową strukturę w drzewie złożenia musimy stworzyć nowy obiekt nadrzędny i zapisać go. Przechodzimy do zakładki „Złożenia" i wybieramy opcję „Utwórz nowy obiekt nadrzędny"

Teraz w strukturze drzewa złożenia, nasz model jest już elementem podrzędnym natomiast plik główny złożenia który utworzyliśmy jako obiekt nadrzędny nazywa się OBROBKA.  

  Oczywiście elementami złożenia mogą być inne komponenty potrzebne do projektu takie jak różnego typu mocowania, uchwyty czy półfabrykat do obróbki. Kolejnym etapem jest stworzenie linku geometrii. W zakładce „Złożenia" wybieramy opcję „WAVE Geometry Linker" jak na następnym zdjęciu.

  Zaznaczamy nasz model i zatwierdzamy. Istotne jest aby włączona była opcja „Powiązany". Przydatną funkcją jest także ukrycie modelu oryginalnego tak, aby nie mylił się on z naszą geometrią podlinkowaną.

Od teraz wszystkie operacje CAM będziemy przeprowadzać na geometrii linkowanej. Ważne jest aby wskazać ją również w geometrii „WORKPIECE" jako część do obróbki. W Nawigatorze części widnieje ona jako obiekt powiązany.

Jeżeli teraz konstruktor wprowadzi jakieś zmiany a my będziemy mieli już gotowy projekt obróbki, geometria linkowana uaktualni nam wszystkie zmiany a jedyną czynnością jaką będziemy musieli wykonać będzie przegenerowanie ścieżki narzędzia. Na zdjęciu poniżej mamy ścieżkę przed zmianą modelu.

Po wprowadzeniu zmian 1- przesunięciu otworu, 2- usunięciu występu i 3- zmniejszeniu średnicy pogłębienia jak na rysunku niżej, widzimy że ścieżkę trzeba powtórnie przegenerować.  

Po przegenerowaniu dostajemy następujący efekt.  

  Zaletą linkowania geometrii jest fakt, że wprowadzając zmiany w geometrii linkowanej na etapie programowania CAM nie ma ona wpływu na model oryginalny. Można powiedzieć że link działa tylko w jedną stronę.

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
sobota, 24, październik 2020

Zdjęcie captcha

Najbardziej popularne posty

04 listopad 2018
NX CAD
Tworzenie własnych szablonów rysunkowych jest nieodzowną częścią pracy na nowym systemie CAD. Z tego powodu w niniejszym artykule zostanie opisana metoda dodawania i edycji własnych formatek w NXCAD, aby oszczędzić niepotrzebnej pracy na dostosowywaniu arkusza w każdym nowym projekcie....
13 wrzesień 2018
NX CAD
​NX (poprzednia nazwa Unigraphics) instaluje się domyślnie w kilkunastu językach. W dowolnej chwili użytkownik może zmienić język menu, mimo że podczas instalacji została wybrana tylko jedna pozycja (np. polish).   Zmianę języka można zrealizować na 2 sposoby: 1. Edycja zmienn...
11 styczeń 2019
NX CAD
Oprogramowanie NX w standardzie posiada szeroko rozbudowaną bibliotekę części znormalizowanych, jak również umożliwia zamodelowanie oraz parametryzację dowolnego elementu.Zredagowanie wyżej wymienionego zagadnienia zostanie przedstawione na podstawie śruby imbusowej DIN7380 ...
27 listopad 2018
NX CAD
Klonowanie w NX jest przeznaczone do szybkiego kopiowania plików ze zmienionymi nazwami. Kopiowanie odbywa się według reguł nazewnictwa, co znacznie skraca czas potrzeby na modyfikację nazw. Pliki po zmianie nazw nie tracą żadnych powiązań. Klonowanie umożliwia szybkie kopiowanie podzespół i wy...
01 sierpień 2018
NX CAD
Podczas pracy nad detalem gdy już proces projektowania jest zakończony, możemy bezpośrednio w środowisku "Modelowania" przygotować odpowiednie widoki. Gdy nasza licencja NX posiada moduł do aplikacji "PMI" użytkownik jest w stanie poza zwykłymi widokami stworzyć przekrój, który nastę...