Symulacja kodu NC - tworzenie i dodawanie uchwytu tokarskiego do symulacji obróbki tokarskiej.

Aby zapewnić możliwie najdokładniejszą symulację obróbki, do jej weryfikacji oprócz wirtualnego modelu maszyny 3D równie istotne są elementy oprzyrządowania, z którego w danym procesie będziemy korzystać. W tym temacie zajmiemy się dodawaniem uchwytu tokarskiego z regulowanymi szczękami w dwóch konfiguracjach. 

Tworzenie złożenia uchwytu tokarskiego

W pierwszym kroku należy wykonać złożenie uchwytu. Złożenie zapisujemy w folderze „uchwyt_tokarski" w lokalizacji „ C:\Siemens\NX_1872\MACH\resource\library\device\graphics". Złożenie składać się będzie z trzech pozycji:

- uchwytu (baza uchwytu tokarskiego)

- szczęk zewnętrznych

- szczęk wewnętrznych 

Tworzenie parametrycznych więzów rozstawu szczęk.

Aby w łatwy sposób regulować rozstaw szczęk uchwytu w oparciu o średnicę półfabrykatu, tworzymy dwa parametry w tablicy wyrażeń (MENU=>NARZĘDZIA=>WYRAŻENIA lub pod skrótem CTRL+E ). Pierwszy z nich to Dwew czyli parametr rozstawu szczęk wewnętrznych oraz Dzew jako rozstawu szczęk zewnętrznych.

Po wprowadzeniu parametrów oraz ich wartości, możemy je modyfikować w tablicy parametrów albo z pozycji „ Wyrażenia użytkownika" w „Nawigatorze części".  

Po stworzeniu parametrów należy przejść do zakładki „Złożenia" i w opcji „Więzy złożenia" nadać odpowiednie zależności między szczęką, a bazą uchwytu. Oprócz więzów przylegania szczęk do prowadnic, należy wprowadzić węzeł odległości między osią uchwytu, a chwytem szczęki. Wartość odległości to parametr Dwew/2, następnie powielamy szczęki za pomocą opcji „Komponent szyku".

  Analogicznie wykonujemy te zabiegi dla drugiego zestawu szczęk.


Konfiguracja węzłów kinematycznych uchwytu oraz dopisanie go do listy oprzyrządowania

  Po prawidłowej definicji więzów złożenia, przechodzimy do aplikacji „kreator obrabiarek" aby skonfigurować węzły kinematyczne uchwytu.

W nawigatorze obrabiarki wprowadzamy strukturę drzewa kinematycznego uchwytu tak jak w czerwonej ramce na zdjęciu poniżej.  

Dwukrotnie klikając w komponent (LATHE_CHUCK), wchodzimy do jego edycji. Zaznaczamy jako geometrię wszystkie komponenty złożenia oraz wypełniamy resztę informacji tak jak na zdjęciu poniżej. Istotne jest to, aby układ węzła uchwytu był zgodny z węzłem obrabiarki (należy to sprawdzić bezpośrednio w grafice symulacji maszyny), jeżeli węzeł ten będzie przeciwny uchwyt podczas importu zostanie zaczytany odwrotnie.  

​ Analogicznie postępujemy w przypadku drugiego komponentu uchwytu, (PART_MOUNT) z tą różnicą, że w geometrii nie zaznaczamy żadnego komponentu oraz zmieniamy położenie, a także zwrot węzła mocowania.

Po wykonaniu tych czynności zapisujemy uchwyt i dopisujemy go do pliku „device_database.dat" znajdującego się w lokalizacji, C:\Siemens\NX_1872\MACH\resource\library\device\ascii.

W przypadku problemów z zapisem, należy na plik „device_database.dat" kliknąć prawym klawiszem myszy i w właściwościach odznaczyć opcję „tylko do odczytu".

Wczytanie uchwytu do symulacji maszyny oraz weryfikacja obróbki

Aby zaimportować uchwyt wchodzimy do opcji „Utwórz narzędzie", a następnie ikonę „Pobierz urządzenia z biblioteki" ( istotne jest aby lokalizację uchwytu ustawić na „CHUCK_HOLDER" ). Wybieramy z listy CHUCK nasz uchwyt tokarski.

Po prawidłowym pobraniu uchwytu, przechodzimy do zakładki złożeń i klikamy prawym klawiszem myszy na złożenie "uchwyt_tokarski". Z listy wybieramy opcję „Utwórz niepowtarzalne…". Zapisujemy uchwyt w lokalizacji naszego projektu. Dzięki temu, oprzyrządowanie utworzy nam się jako oddzielny komponent i każda zmiana jaką w nim wprowadzimy, (w uchwycie) będzie dotyczyć tylko tego konkretnego projektu. W przeciwnym razie, jeżeli wykorzystamy ten sam uchwyt do innego projektu ( pobrany tylko z bazy oprzyrządowania ) cokolwiek w nim zmienimy, będzie dotyczyć też innych projektów w których wykorzystany jest ten uchwyt. Reasumując, do każdego projektu musimy zapisać uchwyt jako osobny komponent.

Ukrywamy szczęki których nie potrzebujemy do symulacji oraz mierzymy średnicę półfabrykatu. W tym przypadku jest to wymiar 190mm. Otwieramy w nowym oknie uchwyt aby zmienić rozmiar rozwarcia szczęk. W szybki sposób zmieniamy to w nawigatorze części w zakładce „Wyrażenia użytkownika".

​ Jeżeli po symulacji wyświetla się zestaw niepotrzebnych szczęk, należy wejść w „Nawigator obrabiarki", następnie edytować uchwyt "CHUCK" i usunąć z listy szczęki których nie chcemy wyświetlać podczas symulacji.

​Teraz po symulacji nie będzie wyświetlał się już drugi zestaw szczęk.

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
sobota, 24, październik 2020

Zdjęcie captcha

Najbardziej popularne posty

04 listopad 2018
NX CAD
Tworzenie własnych szablonów rysunkowych jest nieodzowną częścią pracy na nowym systemie CAD. Z tego powodu w niniejszym artykule zostanie opisana metoda dodawania i edycji własnych formatek w NXCAD, aby oszczędzić niepotrzebnej pracy na dostosowywaniu arkusza w każdym nowym projekcie....
13 wrzesień 2018
NX CAD
​NX (poprzednia nazwa Unigraphics) instaluje się domyślnie w kilkunastu językach. W dowolnej chwili użytkownik może zmienić język menu, mimo że podczas instalacji została wybrana tylko jedna pozycja (np. polish).   Zmianę języka można zrealizować na 2 sposoby: 1. Edycja zmienn...
11 styczeń 2019
NX CAD
Oprogramowanie NX w standardzie posiada szeroko rozbudowaną bibliotekę części znormalizowanych, jak również umożliwia zamodelowanie oraz parametryzację dowolnego elementu.Zredagowanie wyżej wymienionego zagadnienia zostanie przedstawione na podstawie śruby imbusowej DIN7380 ...
27 listopad 2018
NX CAD
Klonowanie w NX jest przeznaczone do szybkiego kopiowania plików ze zmienionymi nazwami. Kopiowanie odbywa się według reguł nazewnictwa, co znacznie skraca czas potrzeby na modyfikację nazw. Pliki po zmianie nazw nie tracą żadnych powiązań. Klonowanie umożliwia szybkie kopiowanie podzespół i wy...
01 sierpień 2018
NX CAD
Podczas pracy nad detalem gdy już proces projektowania jest zakończony, możemy bezpośrednio w środowisku "Modelowania" przygotować odpowiednie widoki. Gdy nasza licencja NX posiada moduł do aplikacji "PMI" użytkownik jest w stanie poza zwykłymi widokami stworzyć przekrój, który nastę...