Porównywanie modeli i złożeń w Solid Edge

​Pracując na rodzinach złożeń lub części często dochodzi do sytuacji w której modele lub złożenia są do siebie bardzo podobne i tak na prawdę nie wiemy dokładnie czym się od siebie różnią. Solid Edge zawiera komponent który pozwala na porównanie modeli lub złożeń pod względem geometrii.

Jak zlokalizować funkcję Porównywanie modeli?

​Funkcja ​Porównywanie Modeli ​znajduje się w Narzędziach dostępnych po rozwinięciu paska aplikacji Solid Edge​.

Po kliknięciu przycisku ​Porównaj modele ​pojawi się okno funkcji z możliwymi do konfiguracji parametrami.

Konfiguracja porównania modeli

Zasadniczo należy określić następujące parametry :

1. Model odniesienia i jego składnik rodziny; Model roboczy i jego składnik rodziny. Za pomocą przycisku Przeglądaj można wskazać pliki części lub złożeń.  

2. Tolerancja objętościowa, od której zależy dokładność porównania modelów.

3. Opcje wyświetlania, ​dzięki którym można ustawić kolor tła oraz kolory użyte to wyświetlenia objętości dodanej, objętości usuniętej, objętości wspólnej w obu modelach i zmiany położenia. Domyślnie jest to kolor biały dla tła, kolor niebieski dla wartości dodanej, kolor czarny dla wartości usuniętej, kolor zielony dla wartości wspólnej. Zmiany położenia program sygnalizuje kolorem czerwonym. Zmiana położenia może wynikać z orientacji modelu względem układu współrzędnych.

4. Pole ​Porównaj​, służące do wykonania analizy modeli

5. Pole ​Raport​, służące do zmiany parametrów raport oraz do ​tworzenia ​raportu. 

​By wykonać analizę, należy wskazać model odniesienia oraz model roboczy. W tym przypadku będą to kolejno złożenia : FlatKobbyWhell.asm oraz LowProfileWheel.asm. Zakładam, że kolory wskazujące na zmiany objętości zostaną ustawione w sposób domyślny. 

Następnie należy wybrać przycisk Porównaj. ​W wyniku operacji program wyświetli porównanie geometrii z uwzględnieniem objętości dodanych, usuniętych oraz wspólnych. 

​Możliwe jest również przełączenie się z porównania geometrii na porównanie właściwości. W tym przypadku program wyświetli szereg parametrów opisujących geometrię. 

Raporty z analizy geometrii

​Porównanie modeli daje nam również możliwość konfigurowania i tworzenia raportów. Klikając na Opcje raportu​, można uzyskać dostęp do ustawień jednostek liniowych oraz masy oraz uwzględnić poszczególne widoki bryły.

​Przycisk ​Utwórz raport ​będzie wymagał wybrania typ raporty spośród formatów ​HTML, PDF 3D oraz MS WORD. ​Należy również wskazać lokalizację do zapisania raportu. Zaznaczenie opcji Otwórz raport po zapisaniu spowoduje automatyczne otworzenie się raportu.

Przykładowy raport został umieszczony dla podglądu w pliku poniżej (format WORD) :

File Name: Porownanie modeli
File Size: 344 kb
Download File
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
środa, 14, kwiecień 2021

Zdjęcie captcha

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.nxcad.pl/

Najbardziej popularne posty

04 listopad 2018
NX CAD
Tworzenie własnych szablonów rysunkowych jest nieodzowną częścią pracy na nowym systemie CAD. Z tego powodu w niniejszym artykule zostanie opisana metoda dodawania i edycji własnych formatek w NXCAD, aby oszczędzić niepotrzebnej pracy na dostosowywaniu arkusza w każdym nowym projekcie....
13 wrzesień 2018
NX CAD
​NX (poprzednia nazwa Unigraphics) instaluje się domyślnie w kilkunastu językach. W dowolnej chwili użytkownik może zmienić język menu, mimo że podczas instalacji została wybrana tylko jedna pozycja (np. polish).   Zmianę języka można zrealizować na 2 sposoby: 1. Edycja zmiennej środowisko...
27 listopad 2018
NX CAD
Klonowanie w NX jest przeznaczone do szybkiego kopiowania plików ze zmienionymi nazwami. Kopiowanie odbywa się według reguł nazewnictwa, co znacznie skraca czas potrzeby na modyfikację nazw. Pliki po zmianie nazw nie tracą żadnych powiązań. Klonowanie umożliwia szybkie kopiowanie podzespół i wy...
01 sierpień 2018
NX CAD
Podczas pracy nad detalem gdy już proces projektowania jest zakończony, możemy bezpośrednio w środowisku "Modelowania" przygotować odpowiednie widoki. Gdy nasza licencja NX posiada moduł do aplikacji "PMI" użytkownik jest w stanie poza zwykłymi widokami stworzyć przekrój, który następnie może być od...
09 listopad 2018
NX CAD
Praca na warstwach w oprogramowaniu NX jest bardzo popularna i szeroko wykorzystywana w praktyce. Użytkownicy przeważnie wykorzystują warstwy do szybkiego pokazywania oraz ukrywania poszczególnych obiektów w pliku....